Energetyka słoneczna w Polsce to druga branża energetyki odnawialnej w Polsce. W 2012 roku udziały energii słonecznej w bilansie zużycia ciepła i chłodu przewyższały udziały biogazu, energii geotermalnej, pomp ciepła i ustępowały tylko ilości ciepła produkowanego w kotłach z biomasy.
Średnie tempo wzrostu branży kolektorów słonecznych w ostatniej dekadzie mieściło się w przedziale 30-40% i w dalszym ciągu jest jednym z najwyższych spośród wszystkich sektorów energetyki odnawialnej w Polsce oraz w relacji do rynków kolektorów słonecznych w innych krajach UE.
Pod względem tempa wzrostu liczonego „rok do roku” Polska już w 2011 roku wysunęła się na pozycję zdecydowanego lidera najszybciej rosnących rynków w UE. W efekcie wieloletniego zrównoważonego wzrostu, w 2012 roku polski rynek kolektorów słonecznych stał się, pod względem wielkości, drugim rynkiem w UE. Żadna inna polska branża OZE i szerzej – w energetyce, nie może poszczycić się takim sukcesem.
Przy utrzymaniu obecnego tempa wzrostu – a wszystko wskazuje że tak się właśnie stanie – i przy niestety widocznym spowolnieniu w innych branżach OZE, kolektory słoneczne staną się pod względem mocy zainstalowanej drugą w kraju (po energetyce wiatrowej) technologią OZE.
Liczba instalacji oraz powierzchnia kolektorów słonecznych w Polsce (2010)
Energia słoneczna na świecie
źródło:
1) www.ieo.pl