Instalacje parowe zawsze powinny być wykonywane tak, by zostało wyeliminowane tworzenie się wody kondensacyjnej lub, aby powstające skropliny zostały usuwane z układu przewodów rurowych. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo uderzeń wody kondensacyjnej, które mogą prowadzić do powstania uszkodzeń elementów składowych instalacji, a więc także zaworów regulacyjnych i odcinających. Oprowadzenie wody z instalacji odbywa się przy pomocy odwadniaczy. W większości przypadków uzasadnione jest zastosowanie odwadniaczy pracujących bezzwłocznie, które natychmiast odprowadzają powstałą wodę kondensacyjną (odwadniacze pływakowe). Odwadniacze termiczne reagują po pewnym czasie, w którym skropliny się schładzają. W wyniku tego powstają spiętrzenia skroplin, które nie zawsze da się zlikwidować.
Odwadniacze
Odwadniacz pływakowy
Te niezwykle uniwersalne odwadniacze pracują doskonale przy zmiennych ilościach kondensatu. Bardzo duże przepustowości i natychmiastowe, ciągłe odprowadzanie kondensatu, gwarantują uzyskanie maksymalnej wydajności odwadnianego urządzenia technologicznego. Każdy odwadniacz posiada wbudowany automatyczny odpowietrznik, natomiast eliminator korków parowych dostępny jest jako opcja. Odwadniacze pływakowe są najlepszym wyborem dla instalacji z automatyczną regulacją temperatury.
Zakres średnic: DN15 do DN100.
Ciśnienia robocze do 80 bar.
Korpusy z żeliwa szarego, żeliwa sferoidalnego, staliwa i stali nierdzewnej.
Przepustowość do 40 000 kg/h.
Odwadniacz termostatyczny z regulatorem membranowym
Posiada membranowy zawór z termostatem alkoholowym otwierający przepływ przy spadku temperatury kondensatu poniżej temperatury pary nasyconej o 5-10 stopni.
Odwadniacz bimetaliczny
Posiada element bimetaliczny reagujący odkształceniem pod wpływem temperatury, charakteryzuje się zwłoką czasową w porównaniu do poprzednich rozwiązań.
Podstawowe właściwości, które decydują o efektywności pracy (skala: 1-niedostateczny, 5-bardzo dobry)
Jednosyfonowy przyrząd bezpieczeństwa
Służy do zabezpieczania instalacji parowych przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.
1 – osłona na połowie obwodu przewodu wyrzutowego
2 – zbiornik wyrzutowy
3 – przewód ostrzegawczy
4 – przewód wyrzutowy
5 – przewód przyłączeniowy
6 – korek o średnicy 20
7 – przewód wylotowy
źródło:
1) www.podkontrola.pl
2) www.spiraxsarco.com.pl
3) www.instsani.pl
4) www.npi.com.pl