Czerpnia powietrza jest to początkowy element instalacji, w którym powietrze zewnętrzne jest pobierane z atmosfery do instalacji w celu jego obróbki. Znajdują się przeważnie w miejscach o małym nasłonecznieniu, po stronie północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej budynku. Ze względu na budowę oraz miejsce lokalizacji, wyróżniamy czerpnie:
- terenowe (obok budynku)
- ścienne
- dachowe
Kształt otworu czerpalnego może być dowolny. Stosuje się jednak czerpnie okrągłe, prostokątne, trójkątne itp. Wszystkie rozwiązania łączy jedna zasada – uzbrojenie otworu musi zabezpieczać instalację przed opadami atmosferycznymi, ingerencją ludzi oraz zwierząt np. ptaki, gryzonie oraz przed zanieczyszczeniami (liście, papiery). W związku z tym otwór czerpalny powinien mieć od strony zewnętrznej stałą żaluzję i dalej gęstą siatkę o oczkach około 10×10 mm.
Wielkość geometryczna czerpni dachowych i ściennych jest ograniczona i zwykle nie przekracza 2000 mm. Czerpnie ścienne prostokątne mogą mieć praktycznie rozmiar dowolny. Montuje się je z niezbędnej liczby powtarzalnych modułów, mocowanych do ramy ze stalowych, czasem żelbetonowych kształtowników. Ze względów montażowych rozmiary modułów rzadko przekraczają 1000x1000mm.
Czerpnie powietrza powinny być umieszczane możliwie blisko maszynowni, w której zainstalowana jest centrala wentylacyjna (klimatyzacyjna). Niekorzystne jest, jeśli kanał dostarczający powietrze zewnętrzne jest prowadzony przez budynek, przez różne pomieszczenia. Oprócz strat ciśnienia na długiej trasie, przy niedostatecznej szczelności, istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego tzw. ,,powietrzem fałszywym” z pomieszczeń, przez które przechodzi przewód czerpalny.
Podziemny kanał doprowadzający powietrze do budynku powinien być odpowiednio zaprojektowany, by wytrzymać parcie gruntu oraz obciążenie pojazdów mechanicznych, jeżeli jego trasa prowadzi pod jezdnia lub parkingiem. Przekrój poprzeczny kanału oblicza się dla prędkości przepływu około 3-6 m/s. Jest rzeczą oczywistą, że podziemny kanał musi być zabezpieczony przez przenikaniem wody gruntowej. Zaleca się wykonanie kanału ze spadkiem w kierunku czerpni i wykonanie odwodnienia najniższej części z odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej. Nie wolno podłączać odwodnienia do kanalizacji ogólnospławnej.
źródło:
1) ,,Wentylacja i klimatyzacja” A.Pełech