Połączenia zaciskowe skręcane
Rozwiązanie złączek zaciskowych skręcanych przeznaczonych głównie dla instalacji miedzianych, ale nie tylko. Średnica złączek pozwala stosować je także w innych systemach o podobnym do miedzi wymiarze zewnętrznym przewodów. Złączki „conex” wykonane są w postaci mosiężnych korpusów z przeciwnakrętką. Uszczelnienie stanowi mosiężny pierścień dociskany w czasie dokręcania do stożkowo ukształtowanego gniazda. Złączka należy do rozłączalnych i może być w każdej chwili zdemontowana z rury. Złączki conex wykonywane są do średnicy zewnętrznej 54mm. Przy rurach z miedzi miękkiej lub tworzyw sztucznych, dla zabezpieczenia przed zakleszczeniem rury stosowana jest specjalna wewnętrzna tuleja rozporowa. Asortyment łączników pozwala na wykonywanie pełnego zakresu prac, łącznie z podejściami pod przybory sanitarne, rozdzielacze, naprawami (złączki naprawcze), itp.
Złączki posiadają uszczelnienie w postaci mosiężnego pierścienia ściśle przylegającego do stożka w łączniku. Skręca się je dwoma kluczami płaskimi. W czasie dokręcania pierścień dociska do rury i do łącznika zapewniając uszczelnienie typu metal/metal.
Złączki GEBO Stosowane są jako złącza przejściowe, umożliwiające wykonanie połączenia gwintowego na rurze bosej bez użycia gwintownicy. Produkowane są w kilku wersjach, dla instalacji wodociągowych (kolor nakrętek czarny) i ciśnień roboczych do 10 bar, złączki HTB z mosiężnymi nakrętkami z przeznaczeniem dla instalacji gazowych, dla instalacji z PE. Posiadają uszczelki o-ringowe z gumy odporne na temperaturę do 80°C, ale z uwagi na ocynkowane korpusy nie zaleca się ich stosować w temperaturze >60°C.
Złączki zaciskowe z pierścieniem przeciętym
Przeznaczone są dla rur wielowarstwowych. Są bardzo rozpowszechnione na rynku z uwagi na niską cenę i koszty montażu. Wymagają tylko nożyc do cięcia rur i dwóch kluczy płaskich do skręcania. Zasada uszczelnienia polega na silnym dociśnięciu rury do łącznika przez przecięty pierścień mosiężny. W czasie dokręcania pierścień zwiera się zakleszczając na rurze, jednocześnie jego radełkowany kształt nie dopuszcza do wysunięcia się rury z łącznika. Złącza z pierścieniem rozciętym są mało odporne na skurcz rury w złączu, źle znoszą też drgania i uderzenia hydrauliczne. Nie zaleca się chowania ich w przegrodach budowlanych.
Przykłady połączeń zaciskowych z pierścieniem przeciętym systemu KAN-therm
Złączki zaciskowe z pierścieniem pełnym
Wykorzystywane są w technologii rur PE, rzadziej PB. Złącze powstaje poprzez mechaniczne wciśnięcie na łącznik z nasuniętą uprzednio rurą specjalnie ukształtowanego mosiężnego pierścienia. Pierścień ma mniejszą średnicę wewnętrzna od średnicy zewnętrznej rury dzięki czemu bardzo silnie dociska ją do łącznika. Złącze jest pewne i dobrze znosi naprężenia powstałe zarówno podczas skurczu jak i wydłużania się rury. W odróżnieniu do złącz skręcanych z pierścieniem przeciętym może być chowane w posadzkach.