Agregat prądotwórczy to urządzenie przetwarzające energię mechaniczną na elektryczną. Agregaty mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie brakuje sieci energetycznej lub tam, gdzie przerwy w dostawie energii elektrycznej są niedopuszczalne (np. szpitale). Często również inwestorzy, którzy nie mają jeszcze przyłącza energetycznego chcąc szybko rozpocząć budowę domu decydują się na zakup lub wypożyczenie agregatu.
Głównymi elementami agregatu są silnik i prądnica. Agregat wyposażony jest również w zbiornik na benzynę, olej napędowy lub gaz oraz gniazda do pobierani prądu. Niektóre nowe urządzenia wyposażone są również w katalizatory ograniczające emisję spalin a także w specjalne tłumiki wyciszające pracę silnika. Całe urządzenie zamknięte jest w obudowie lub w stelażu. W celu łatwiejszego transportu urządzenia agregaty mogą również posiadać kółka.
Rozruch urządzenia może być ręczny lub elektryczny (wymagany jest wtedy akumulator). Prądnica może wytwarzać prąd o napięciu 230 V lub 400 V. Innym istotnym parametrem agregatu jest moc urządzenia. Moc agregatu może wynosić od 1 kVA do nawet 2000 kVA (dla urządzeń wytwarzających prąd jednofazowy 1 kVA = 1 kW).
Inwestorzy chcący zaopatrzyć się w agregat najpierw powinni ustalić z ekipą budowlaną wymaganą moc urządzenia. Najczęściej na małych budowach sprawdzają cię agregaty o napięciu 230V i mocy 5-9 kW. Koszt takiego agregatu zaczyna się od 2500 zł. Należy również pamiętać o kosztach paliwa. Małe agregaty o mocy 5 kW mogą pobierać ok. 1,5 – 2 litrów benzyny na godzinę.