Decydując się na wybranego wykonawcę należy sprawdzić jego:
– Uprawnienia. Osoba, do której należy firma budowlana, nie musi mieć wykształcenia związanego z budownictwem. Przepisy nie określają wykształcenia, które musi posiadać właściciel. Może być przykładowo filozofem prowadzić bardzo dobrą firmę budowlaną. Ważne, by zatrudniał osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, znające obowiązujące przepisy i posiadający konieczne do wykonywania tej pracy umiejętności.
Firma budowlana można nam od razu zaproponować swojego kierownika budowy. Taka sytuacja może być jednak dla nas – inwestorów niekorzystna. Kierownik budowy z ramienia firmy wykonującej prace budowlane może być mniej obiektywny. Jeśli jednak nie mamy nikogo niezależnego, można zdecydować się na kierownika zatrudnianego przez firmę. Dla równowagi warto wtedy wprowadzić niezależnego inspektora nadzoru.
– Znajomość wybranej przez nas technologii budowy. Decydując się na wykonawcę warto dopytać go, co wie i jakie ma doświadczenie w budowaniu domów w wybranej przez nas technologii. Stosowane obecnie technologie raczej ułatwiają prace, ale warto dopytać się o wiedzę i umiejętności w ich zakresie. Dobrze upewnić się także o staranność w wykonywaniu tradycyjnych metod, takich jak murowanie. Niewłaściwe do nich podejście może narazić nas na niepotrzebne opóźnienia i dodatkowe koszty. Pytając o doświadczenie wykonawcy w stawianiu domów w wybranej technologii, warto dopytać się o ilość postawionych tak budynków, zaprezentowanie dokumentacji, posiadanych certyfikatów ukończenia stosownych w tym zakresie szkoleń.
Należy pamiętać, że firma może zatrudniać kilka ekip. Właściciel może nam zaprezentować posiadane świadectwa odbytych szkoleń dotyczące konkretnej ekipy lub osoby. To nie gwarantuje nam, że osoba z tymi uprawnieniami i umiejętnościami trafi na naszą budowę.
– Status prawny. Najczęściej firmy budowlane prowadzą działalność gospodarczą jako spółka cywilna bądź osoba fizyczna. Sporadycznie działają jako spółka handlowa z ograniczoną odpowiedzialnością bądź jako spółka akcyjna. Od statusu prawnego firmy zależy jaki dokument, powinien być nam zaprezentowany przez właściciela firmy, by potwierdzić legalność prowadzonej przez niego działalności.
Spółki cywilne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą powinny przedstawić nam zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Ci, którzy firmę prowadzą mając spółkę handlową powinni pokazać nam wypis z rejestru handlowego.
– Posiadane zaplecze techniczne. Poza wykwalifikowanymi pracownikami, wykonawca powinien mieć konieczne do wykonania prac narzędzia oraz profesjonalny sprzęt. Posiadane na własność narzędzia usprawnią roboty, a fakt posiadania odpowiedniego zaplecza podnosi wiarygodność firmy jako solidnej i poważnie podchodzącej do swojej działalności.
– Referencje od zadowolonych klientów. To one gwarantują, że dobrze ulokowaliśmy nasze pieniądze, zatrudniona firma solidnie wykona swoje zadanie, nie narażając nas na dodatkowe koszty. Referencje w tym przypadku to nie spisana opinia, lecz wykonane już prace. Warto odwiedzić kilka miejsc, gdzie dana firma pracowała, dopytać się właściciela o wrażenia i opinię o tych działaniach. Upewnijmy się, że firma wykonała pracę rzetelnie, zachowując uzgodnione wcześniej terminy. Warto zwrócić uwagę na odzież pracowników, sposób obchodzenia się ze sprzętem, jak rozwiązana jest kwestia toalety dla pracowników. Koniecznie spotkajmy się z właścicielem firmy, odwiedźmy biuro firmy, dowiedzmy się o niej jak najwięcej z różnych źródeł, nie decydujmy się na podpisanie umowy a anonimową dla nas osobą.