Instalacje lokalowe wykonywane są bezpośrednio w lokalu i są to podejścia pod punkty czerpalne. Mogą być wykonane z przewodów sztywnych jak i elastycznych, które biegną po podłodze, za ścianą, listwą czy pod podwieszanym sufitem. Wybór danego rozwiązania uzależniony jest od uwarunkowań technicznych budynku. W nowobudowanych obiektach instalacje lokalowe skrywa się zwykle w podłogach w warstwie jastrychu lub ocieplenia. W budynkach istniejących podejścia chowane są w bruzdach lub za ściankami z płyt GK.
Instalacje w systemie rozdzielaczowym
- W układzie z rozdzielaczem przewody główne ciepłej i zimnej wody zasilają rozdzielacze umieszczone na każdej kondygnacji (schowane w szafkach rozdzielczych). Od nich poprowadzone są przewody (przewód zimnej wody równolegle do ciepłej) zasilające poszczególne punkty poboru wody.
- Przewód łączący rozdzielacz z punktem poboru wykonany jest z jednego odcinka rury ułożonego pod posadzką. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w ostatnich latach. Dodatkową zaletą systemu jest zgromadzenie w jednym miejscu (szafce rozdzielczej) zaworów odcinających do wszystkich punktów poboru.
- Układ rozdzielaczowy to dobre rozwiązanie dla miękkich rur z tworzywa i miedzi. Rury układane w podłodze od szafki rozdzielczej powinny być umieszczone w rurze ochronnej, zwanej potocznie peszlem.
- Rury prowadzone w ścianie lub bruzdach trzeba zabezpieczyć przed uszkodzeniem mechanicznym. Takim zabezpieczeniem może być na przykład owinięcie rur tekturą falistą.
Instalacje w systemie równoległym (trójnikowym)
- W rozwiązaniu tym podejście wykonywane jest jednym przewodem (osobnym dla wody zimnej i ciepłej) rozgałęziającym się po drodze za pomocą trójników, stąd inna nazwa – system trójnikowy.
- Zaletą rozwiązania jest mniejsza ilość materiałów i niższy koszt, wadą – trójniki w podłodze i większe niebezpieczeństwo przecieku.
System szeregowy
- W systemie tym w punktach czerpalnych umieszczone są trójniki ustalone które pozwalają na prowadzenie instalacji w sposób szeregowy, tzn. przewód biegnie bezpośrednio przez punkt czerpalny stając się zasileniem dla następnego punktu.
- Rozwiązanie takie jest bardzo tanie ale może być stosowane w ograniczonym zakresie z uwagi na stały spadek ciśnienia i wydatku.