Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym, czy piętrowym czy jednopoziomowym, czy w mieszkaniu to zdajesz sobie pewnie sprawę jak ważna jest kwestia oświetlenia, a przede wszystkim włączników światła. By ułatwić sobie sterowanie oświetleniem schodów z różnych miejsc w domu, konieczny będzie schodowy i krzyżowy włącznik światła. Umożliwia on wygodne włączanie światła na parterze i wyłączanie na piętrze. Trzeba się jednak liczyć z tym, że instalacje oświetleniowe są bardziej skomplikowane wraz ze wzrostem miejsc, z których sterujesz. Jednak, gdy zatroszczysz się o zatrudnienie dobrego elektryka, nie powinien z tym mieć najmniejszego problemu.
Włączniki światła pozwalają na ręczne sterowanie oprawami oświetleniowymi. Zasada działania najzwyklejszego jednobiegunowego włącznika jest raczej powszechnie znana. Wchodząc do pomieszczenia, włączamy oświetlenie, a wychodząc – wyłączamy tym samym wyłącznikiem. Instalacje elektryczne, które najczęściej można spotkać w domach, posiadają także włączniki dwubiegunowe lub świecznikowe. Pozwalają one uruchomić oświetlenie z niezależnie dwóch źródeł, takich jak pojedyncze żarówki w żyrandolu. W przypadku obu włączników, za zapalanie i gaszenie światła odpowiada to samo miejsce (włącznik). Czasem potrzebujemy jednak instalacji, która umożliwi operowanie konkretnym światłem z kilku miejsc w domu. Najczęściej wykorzystuje się to przy oświetlaniu schodów łączących piętra domu. W takiej sytuacji, konieczne jest zastosowanie specjalnych włączników.
Jeżeli potrzebne jest nam sterowanie oświetleniem z dwóch miejsc zlokalizowanych w różnych częściach domu, np. parter i piętro, najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie włączników schodowych. By wykonać taką instalację trzeba zaopatrzyć się w dwa włączniki tego rodzaju, by jeden zamontować na piętrze na drugi na parterze. Użycie jednego z nich spowoduje zmianę całego obwodu z otwartego lub zamkniętego na przeciwny. W skrócie znaczy to tyle, że gdy włączymy światło na parterze, po wejściu po schodach możemy je wyłączyć na piętrze drugim włącznikiem.
W sytuacji, gdy chcielibyśmy sterować oświetleniem z co najmniej trzech różnych miejsc, np. na klatce schodowej, która jest dwupoziomowa, konieczne są trzy punkty, by móc włączyć światło. Instalację trzeba zaopatrzyć we włącznik krzyżowy, który musi być wpięty pomiędzy dwa włączniki schodowe. Jeżeli trzy włączniki to dla nas ilość niewystarczająca, uzupełniamy instalację o kolejne włączniki krzyżowe. Takie instalacje oświetleniowe są bardzo trudne do wykonania samodzielnie, zważając na dość dużą ilość przewodów i połączeń. Jednak wykwalifikowany elektryk z wykonaniem takiej instalacji nie powinien mieć najmniejszego problemu.