Większość instalacji grzewczych elektrycznych pracuje na napięciu 230 V, wyjątkiem są instalacje ogrzewające lustra w łazienkach, w których napięcie obniżone jest do 48 V. Kable, maty i folie układa się według odmiennych zasad ustalanych przez producenta wyrobu, należy więc stosować się ściśle do instrukcji. Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do której będzie doprowadzony przewód zasilający instalację energią elektryczną.
- Montuje się po wykonaniu izolacji podłogi.
- W podłogach betonowych kabel układa się 3-5 cm poniżej poziomu wylewki, mocując go do specjalnej taśmy montażowej lub wiążąc bezpośrednio do zbrojenia jastrychu. Rozwiązanie takie zapewnia ułożenie kabla na jednakowej głębokości.
- W pomieszczeniach mokrych, przed wykonaniem okładziny należy zabezpieczyć jastrych izolacją przeciwwilgociową.
- W podłogach drewnianych kable grzejne nie mogą stykać się z drewnianymi elementami podłogi. Należy w tym wypadku układać kable minimum 3 cm poniżej poziomu desek, wiążąc je do siatki metalowej rozłożonej na izolacji (jako izolację zaleca się stosować wełnę mineralną). Przekraczanie legara musi się odbywać w wyciętym zagłębieniu dodatkowo zabezpieczonym taśmą aluminiową.
Sposób układania kabla jednożyłowego po lewej i dwużyłowego po prawej
Przekrój przez ogrzewanie podłogowe (podłoga na gruncie). 1-warstwa podłogi, 2-jastrych, 3-czujnik temperatury, 4-kable grzejne, 5-siatka montażowa, 6-izolacja termiczna, 7-izolacja przeciwwilgociowa, 8- gruzobeton, 9-grunt
Montaż kabli grzejnych w podłodze na legarach. 1-legar, 2-kabel grzejny, 3-i siatką montażowa, 4-wycięcia w legarach, 5-izolacja
- Wymagają układania na równej i oczyszczonej powierzchni, szczeliny i zagłębienia należy przeszpachlować i zagruntować.
- Maty dobieramy dokładnie do wymiarów pomieszczenia (powierzchni ogrzewanej), zabrania się przycinania mat poprzez rozcinanie kabla.
- Miejsca w których może w przyszłości wystąpić wiercenie posadzki (np. miska ustępowa), należy ominąć, rozcinając siatkę z włókna szklanego w trakcie układania maty. Podobnie należy ominąć wszystkie powierzchnie zabudowy stałej (szafki, regały, tapczany, itp.).
- Większość mat daje się wielokrotnie przyklejać i odklejać, dlatego pasowanie „na sucho” nie sprawia żadnych problemów.
- Dla potrzeb zamocowania czujnika termostatu należy wykonać kanał o głębokości i szerokości 1 cm i długości 0,5-1,0 m, i zamocować w nim plastikową rurkę ochronną. W rurkę tą zostanie później wciśnięty czujnik.
- Gotową instalację można pokryć zaprawą samopoziomującą lub warstwą klejową, układając bezpośrednio na niej płytki terakotowe. Należy w tym wypadku użyć nieco więcej kleju, aby mata była całkowicie w nim zatopiona.
- Pierwsze uruchomienie może nastąpić po całkowitym związaniu kleju. Informacja ta zwykle podana jest przez producenta na opakowaniu.
Folie grzewcze
- Montowane są na „sucho”, to znaczy bez użycia zapraw klejowych, wylewek, itp.
- Wszystkie folie mają po bokach paski brzegowe o szerokości kilku cm, bez zatopionych części elektrycznych. Paski te służą do bezpośredniego montażu folii do powierzchni podłogi lub stelaża sufitowego przy pomocy zszywacza, gwoździ, taśmy klejącej, etc.
- Podczas montażu równoległym dwóch lub więcej pasów folii należy zwrócić uwagę, aby części metalowe nie zachodziły na siebie.
- Folie dostarczane w zwoju można ciąć na żądaną długość z dokładnością do 1 cm, ucięty brzeg należy zaizolować taśmą izolacyjną.
- Folii modułowej nie wolno ciąć, można natomiast łączyć ze sobą poszczególne moduły za pomocą dostarczanych przez producenta złączy.
- Folie można układać bezpośrednio pod panelami podłogowymi, pamiętając o przykryciu jej warstwą folii budowlanej o grubości 0,2 mm.
- Montując ogrzewanie między legarami w podłogach drewnianych, należy pamiętać o zamocowaniu skrajnych brzegów folii, aby zapobiec jej zrolowaniu w czasie nagrzewania.
- W ogrzewaniu sufitowym folie mocuje się do rusztu drewnianego i przykrywa bezpośrednio płytami gipsowo-kartonowymi.
- Zabrania się układania folii sufitowych w miejscach ścianek działowych i nad wysokimi regałami.
źródło:
1) www.instsani.pl