Ogrzewanie podłogowe może pełnić funkcję ogrzewania zasadniczego lub uzupełniającego. Można je montować na każdej podłodze, układać od razu na gruncie lub na stropie każdej konstrukcji – nie ma na to wpływu typ posadzki, jaki zostanie użyty do wykończenia. Jednak najefektywniejsze jest ogrzewanie podłogowe, na które bezpośrednio kładzione są płytki kamienne bądź ceramiczne, ponieważ wykonane są one z materiału dobrze przewodzącego ciepło.
Chcąc ocenić temperaturą panującą w danym pomieszczeniu, nie skupiamy się na tym, co pokazuje termometr, ale na wrażeniu jakie odczuwamy, czyli na tzw. komforcie cieplnym. Na wrażenie to składa się wilgotność i prędkość powietrza przepływającego w pomieszczeniu, jego poziomy i pionowy rozkład. Istotna jest także temperatura ścian, podłogi, sufitu czy okien. Przebadano pomieszczenia, w których zastosowano różne rodzaje ogrzewania. Badano pionowy rozkład temperatury. Okazało się, że ogrzewanie podłogowe daje temperaturę najbardziej zbliżoną do optymalnego rozkładu temperatury.
Koszt wykonania ogrzewania podłogowego elektrycznego jest stosunkowo niski, jeśli wykorzystamy taryfę strefową podczas rozliczania jego użytkowania, nie jest drogie korzystanie z niego. Jest to także bezpieczne ogrzewanie. Przewód grzewczy jest ekranowany na całej długości, ekran zaś jest stabilnie uziemiony. Ogrzewanie podłogowe nie wytwarza niebezpiecznego dla zdrowia pola elekromagnetycznego, nie grozi także porażeniem. Jest to system grzewczy bardzo komfortowy dla użytkownika, a jego sposób montowania uznany jest za estetyczny. Ogrzewanie to jest trwałe, prawidłowo położone działać powinno do ok. 50 lat.
Powszechnie ogrzewanie to kładzie się metodą kablową. Wówczas w posadzce zatopione zostają kable oporowe grzewcze. Układane są co 10-15cm na przeznaczonej do tego celu siatce, następnie są do niej przyczepiane. Całą to powierzchnię należy uszczelnić, służy do tego styropian. Na to wylewa się betonową wylewkę i układa podłogę. W zależności na ile mamy obliczoną powierzchnię grzewczą, w takiej odległości względem siebie znajdują się przewody grzewcze. Chcąc zabezpieczyć się przed stratami ciepła, warto pod przewodami grzewczymi ułożyć warstwę izolacji termicznej. Nadaje się do tego wełna mineralna lub styropian. Przyjmuje się, że warstwa ta powinna mieć ok. 3cm, gdy ułożona jest na stropie, znajdującym się nad pomieszczeniem ogrzewanym oraz ok. 10cm, gdy mowa o stropie nad pomieszczeniem, w którym się nie grzeje. Zamontowany na ścianie pokoju termostat pozwala odpowiednie wykorzystywać ten system grzewczy. Termostat steruje temperaturą powietrza w tym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe zabezpieczone jest przed przegrzaniem, zabezpieczeniem przed tym stanowi znajdujący się pod posadzką czujnik.
Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego:
- nie wymaga miejsca na urządzenia grzewcze; jest to system idealny do łazienki, kuchni, przedpokoju, czy korytarza;
- system ten można wykorzystać także na zewnątrz, do podgrzewanego podjazdu, czy podgrzewanych schodów;
- daje równomierny rozkład temperatury w pokoju, nie występuje przy nim zjawisko zwane “zimnymi kątami”;
- jest łatwe w obsłudze i niezawodne;
- zużywa do 7% mniej energii niż ogrzewanie grzejnikami konwertorowymi;
- pozwala swobodnie projektować wnętrze bez pamiętania o rurach czy grzejnikach;
- może być używane jako zabezpieczenie przeciwko oblodzeniu, zastosowane na zewnątrz domu;
- jest proste w montażu, koszt tej inwestycji nie jest wysoki;
Największe wady ogrzewania podłogowego:
- cechuje się stosunkowo długim okresem nagrzewania powietrza w pokoju;
- by sprawnie działało należy użyć odpowiedni typ posadzki;
- jest ograniczenie temperatury podłogi, co może bezpośrednio przełożyć się na to, że samo ogrzewanie podłogowe to za mało do ogrzania domu;
- jego ewentualna usterkę usunąć można tylko za pomocą specjalistycznego sprzętu;
- należy liczyć się w wysokimi nakładami inwestycyjnymi;
- należy zaplanować odpowiednio gruby strop, by był wstanie udźwignąć obciążenie ogrzewania.