Panele elewacyjne to jeden z najnowocześniejszych i jednocześnie najbardziej efektownych materiałów elewacyjnych. Dzięki różnym rozmiarom paneli istnieje wiele możliwości ich zastosowania. Można nimi okładać ściany o zróżnicowanej fakturze oraz ściany z załamaniami. Pełnią funkcję dekoracyjną i ochronną.
Stosuje się je zarówno dla budynków modernizowanych (poprawiają estetykę i zmniejszają straty ciepła), jak i dla nowo wznoszonych obiektów.
Panele mogą być wykonane z:
- blachy stalowej;
- blachy aluminiowej;
- kompozytowego tworzywa sztucznego (np. żywica syntetyczna + wypełniacz mineralny + zbrojenie z włókna szklanego);
Zwykle stosowane są całe systemy, w skład których wchodzą również panele narożne oraz elementy osłaniające ościeża otworów drzwiowych i okiennych. Krawędzie paneli zwykle przystosowane są do łączenia na pióro i wpust, i wyprofilowane w sposób umożliwiający odprowadzanie wody deszczowej.
Właściwości:
- nieograniczone możliwości stosowania – panele można układać pionowo, poziomo lub ukośnie;
- można je łączyć z innymi materiałami (np. betonem, aluminium, szkłem);
- odporne na czynniki atmosferyczne;
- szybki montaż;
- lekkość;
- trwałość;
- możliwość wymiany pojedynczych elementów;
- łatwa obróbka;
- duża paleta kolorystyczna;
- zróżnicowana powierzchnia – gładka lub fakturowana (imitująca metal, łupek kamienny, kamień, tynk). Można też zamówić panele pokryte środkami antygraffiti;
- widoczne lub ukryte mocowania;
Zastosowanie:
- budynki mieszkalne;
- obiekty handlowe;
- biurowce;
- budynki użyteczności publicznej;
- obiekty przemysłowe;
- budynki przemysłowo-usługowe;
- hale magazynowe;
- supermarkety;
Sposób montażu:
Należy pamiętać o pozostawieniu pomiędzy warstwą termoizolacji a warstwą okładzinową kilkucentymetrowej pustki powietrznej. Pozwoli ona na odprowadzenie wilgoci z ocieplenia i powierzchni ściany, oraz na odprowadzenie nadmiaru ciepła wywołanego działaniem promieni słonecznych.
Panele mocuje się przy użyciu śrub lub nitów. Podczas montażu warto pamiętać o rozszerzalności cieplnej materiału z którego wykonane są panele i pozostawić między nimi odpowiedniej szerokości odstęp. Pozwoli to uniknąć zdeformowania elewacji.