Polietylen PE-LD
Polietylen o małej gęstości otrzymywany jest w procesie wysokociśnieniowej polimeryzacji (1000-3000 bar, 150-300°C) w obecności inicjatorów nadtlenkowych. Uzyskany polimer jest granulowany w stanie stopionym i poddawany uśrednianiu w procesie mieszania.
Właściwości:
Polietylen małej gęstości, jest bezbarwną lub białą substancją o powierzchni woskowatej, w dotyku przypominającą twardą parafinę. Wymiary granulek średnio: 3 ÷ 5 mm – średnica oraz 4 ÷ 6 mm – długość. Produkt pozbawiony jest zanieczyszczeń mechanicznych, jest bezwonny lub o zapachu bardzo słabym, podobnym do stearyny. Jest nierozpuszczalny w wodzie, natomiast dobrze rozpuszcza się w dekalinie, a częściowo w toluenie, ksylenie i tri w temperaturze powyżej 70°C. Polietylen jest odporny na działanie roztworów soli, kwasów, łógów, alkoholi i benzyny. Poniżej 60°C nie rozpuszcza się w żadnych z rozpuszczalników organicznych. Temperatura zapłonu dla polietylenu wynosi 420 °C, samozapłonu 440 °C, natomiast dolna i górna granica wybuchowości pyłu polietylenu w powietrzu wynosi odpowiednio 12,6 oraz 800 g/m3. Tworzywo to pali się jak wosk i ma do niego podobny zapach. PE jest bezwonny bez smaku i obojętny fizjologicznie.
W procesie produkcyjnym metodami wtrysku temperatura masy dla PE-LD wynosi 160°C-260°C, a temperatura formy 50-70°C.
Zastosowanie:
Główną dziedziną stosowania polietylenu małej gęstości (PE-LD) są folie do opakowań, folie na worki i torby, izolacji do kabli, powlekania rur stalowych, butelek. Z tego materiału otrzymuje się także żyłki i płyty.
Własności fizykochemiczne – wg danych literaturowych
- Wzór sumaryczny: (C2H4)n
- Masa molowa: 10 000 ÷ 50 000
- Temperatura mięknienia: 84 ÷ 94 °C
- Wartość opałowa: 11 650 kcal/kg
- Temperatura topnienia: 108 ÷ 130 °C
- Masa nasypowa: 0,5 ÷ 0,6 g/ml
Pingback: Ogólne informacje o tworzywach sztucznych stosowanych w branży sanitarnej - Instalacje budowlane - HVAC, sanitarne, elektryczne, grzewcze, wentylacja i klimatyzacja