Ciśnienie jest drugim z najważniejszych parametrów, który należy stale kontrolować w instalacji. Za pomiar odpowiadają niezastąpione manometry. Stosowane są one głównie do mierzenia ciśnienia gazów oraz cieczy (np. wody w instalacjach c.o.) o niskiej lepkości, a także mediów, które nie działają agresywnie na stopy miedzi.
Wielkość i rodzaj zmierzonego ciśnienia zależy od punktu odniesienia. Ciśnienie zmierzone od poziomu próżni nosi nazwę ciśnienia absolutnego lub bezwzględnego i ma najczęściej oznaczenie literą P. Ciśnienie zmierzone przez manometr nosi nazwę ciśnienia manometrycznego i oznaczane jest literą Pm. Ciśnienie manometryczne mierzone jest zwykle od ciśnienia odniesienia barometrycznego, którym jest ciśnienie otaczającego manometr powietrza. W zależności od wartości tego ciśnienia możemy mówić o nadciśnieniu – jeżeli ciśnienie manometryczne jest większe od 0, lub podciśnieniu, jeśli jest < 0. Ciśnienie wywierane przez słup otaczającego powietrza nosi nazwę atmosferycznego lub barometrycznego i oznaczane jest Pb.
W technice stosuje sie też określenie ciśnienia hydrostatycznego które wywołane jest przez słup płynu i wynosi: Ph = ρ g h
gdzie: ρ – gęstość cieczy, g – przyspieszenie ziemskie, h – wysokość słupa cieczy
Podział ciśnieniomierzy, manometrow
Ze względu na budowę i sposób pomiaru ciśnienia:
- manometry hydrostatyczne
- manometry sprężynowe
- manometry pływakowe i dzwonowe
- manometry elektryczne
W zależności od rodzaju mierzonego ciśnienia ciśnieniomierze możemy podzielić na:
- absolutne – do pomiaru ciśnienia absolutnego
- różnicowe – do pomiaru różnicy ciśnienia
- manometry – do pomiaru nadciśnienia
- wakuometry – do pomiaru podciśnienia
- manowakuometry – do pomiaru nadciśnienia i podciśnienia
Manometr przeponowy
Elementy przeponowe to okrągłe, zwinięte membrany. Są one zaciśnięte pomiędzy krawędziami dwóch kołnierzy (lub przyspawane) i poddawane ciśnieniu medium działającemu na jedną stronę przepony. Odkształcenie powstałe w ten sposób stanowi pomiar ciśnienia. Przy pomocy płynu przekazującego hydraulicznie ciśnienie wskazywane jest przez wskazówkę.
Manometr z rurką Bourdona
Rurki Burdona są okrągłymi rurkami o przekroju owalnym. Ciśnienie medium napiera na wnętrze takiej rurki powodując zaokrąglenie jej przekroju. Powstanie krzywizny powoduje naprężenie pierścienia rurki i jej wygięcie. Swobodna końcówka rurki wykonuje ruch, który odzwierciedla pomiar ciśnienia.Ruch ten powoduje odpowiednie odchylenie wskazówki.
Rurki Bourdona wyginające się pod kątem około 250° są stosowane do pomiaru ciśnień nie przekraczających 60 bar. Do pomiaru wyższych ciśnień służą rurki Bourdona z kilkoma nałożonymi na siebie cewkami o identycznej średnicy (tzw. cewki spiralne) lub cewkami w kształcie spirali (tzw. sprężyny śrubowe) ułożonymi na jednym poziomie.
Manometr cieczowy U-rurkowy
Za jego pomocą można mierzyć nadciśnienie, podciśnienie oraz różnicę ciśnień w zależności od sposobu przyłączenia. Jest to najprostszy manometr służący do pomiaru technicznych ciśnień, w tym m.in. do pomiaru małej różnicy ciśnień, jak np. przy przepływie płynów przez zwężkę. Najważniejszą częścią tego manometru jest rurka szklana (1) zgięta na kształt litery U, deska mocująca (2) oraz podziałka milimetrowa (3). Wysokość ciśnienia wskazana przez manometr jest równa różnicy wysokości (h) słupów cieczy w obu ramionach manometru, pomnożonej przez ciężar właściwy cieczy manometrycznej. Manometry U-rurkowe stosowane sa do maksymalnie ciśnienia 300 kPa. Minimalna wysokość h mierzonego ciśnienia nie powinna być mniejsza niż 10 mm. Poniżej tych wartości wskazania manometru są mało dokładne.
źródło:
1) www.instsani.pl
2) www.manometr.pl