Decydując się więc na zakup centrali wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (zakup rekuperatora) należy zwrócić uwagę na szereg aspektów, jakie będą miały wpływ na jej późniejsze funkcjonowanie. Poniżej znajduje się lista zagadnień, którą można oczywiście rozszerzyć bądź uszczegółowić:
- Czy firma oferująca rekuperator jest firmą znaną na rynku, dysponującą odpowiednim doświadczeniem oraz zapleczem serwisowym?
- Czy oferowany sprzęt nie jest mało znanym produktem zagranicznym? Czy przypadkiem serwis oraz zakup podstawowych materiałów eksploatacyjnych będzie możliwy również za dwa czy pięć lat?
- Jakie są roczne koszty eksploatacyjne? Ile kosztują filtry, ile urządzenie zużywa prądu?
- Co w sprawie gwarancji, na ile lat? Kto wykonuje i jak wygląda dostępność w rejonie inwestora do serwisu?
- Czy jak zakupimy rekuperator i zamontujemy samodzielnie to co z gwarancją? Czy jej nie utracimy, albo nie będzie krótsza?
- Czy przypadkiem oferowana w zestawie nagrzewnica elektryczna nie “pożre” oszczędności, jakie uzyskamy dzięki odzyskowi ciepła?
- A może urządzenie ma inny system zabezpieczenia przed zbyt niskimi temperaturami i zamarzaniem?
- Jakie jest przeznaczenie urządzenia? Jeśli ma być ono montowane w domu powinno być przede wszystkim ciche. Jeśli oferent standardowo proponuje zakup dodatkowych tłumików, można zapomnieć o spokojnym śnie.
- Kto projektuje i czy w ogóle wykonywany jest projekt instalacji. Jeśli oferent twierdzi, że “instalacja jest banalnie prosta i projekt nie jest potrzebny”, może nagle okazać się, że w którymś z pomieszczeń nie będzie działał wywiew, a w toalecie nagle pojawi się nawiew, rozdmuchując nam po całym domu zapachy tam generowane.
- Jeśli rekuperator i wentylatory oferowane są jako oddzielne elementy, należy zwrócić uwagę na parametry wentylatorów. Może okazać się, że do całkiem niezłego wymiennika zostaną zamontowane tanie wentylatory, które nie wygenerują odpowiedniej siły pozwalającej na przepchnięcie powietrza przez całą instalację lub po kilku miesiącach pracy zaczną hałasować na poziomie trudnym do zniesienia.
- Zaprojektowanie i wykonanie instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła wymaga sporego doświadczenia oraz olbrzymiej ilości fachowej wiedzy. Trudno zaufać wykonawcy, który na wizytówce oprócz rekuperacji ma wpisane “piece CO, alarmy, odkurzacze centralne, pompy ciepła, prace murarskie, elektryczne, tynkarskie i malarskie”. Może okazać się, że pozornie tańsza oferta takiego pseudospecjalisty już po roku zaowocuje koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu w nowiutkim domu i poniesienia kosztów wielokrotnie wyższych, niż pozorna oszczędność wynikająca z różnicy w cenie instalacji wykonywanej przez wyspecjalizowaną firmę i przez “pseudofachowca”.
- Prawidłowe wykonanie dobrze funkcjonującej instalacji wymaga również sporego doświadczenia. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych firm, kopiujących pewne informacje z prasy fachowej czy ze stron internetowych innych firm, podając je jako własne. Sporo jest również firm, które wykonują wszelkiego typu instalacje wentylacyjne, zarówno do obiektów bardzo małych, jak i bardzo dużych. Trudno jest zlecić wykonanie niewielkiej instalacji wentylacyjnej do domku firmie, która szczyci się wentylowaniem kilku potężnych hal oraz wykonaniem kilkudziesięciu wyciągów stanowiskowych w spawalniach czy warsztatach samochodowych.
- Cena cenie nie równa. Tańszy, pozornie identyczny z droższym przewód wentylacyjny może nagle w pewnych warunkach zacząć rozwarstwiać się, powodując zniszczenie instalacji wentylacyjnej. Każdą instalację wentylacyjną można wykonać “taniej”, wystarczy zastosować inne materiały, które najczęściej nie spełniają wymogów stawianych materiałom z wyższej półki (trwałość, odporność termiczna, dodatkowe działanie tłumiące dźwięk itp.). Przez kilka miesięcy, może nawet przez dwa-trzy lata różnica nie będzie widoczna – kanały wentylacyjne są najczęściej zabudowane w ścianach. Brutalne przebudzenie może nastąpić w momencie, gdy sprawdzając niedmuchający anemostat stwierdzimy, że cała instalacja rozeszła się w szwach i nadaje się do generalnego remontu.
- Podobna sytuacja ma miejsce, gdy np. zamiast przewodów izolowanych zastosowane zostaną przewody nieizolowane, niejednokrotnie nawet trzy- czy czterokrotnie tańsze. W takich wypadkach pojawiające się skropliny mogą spowodować zniszczenie całych fragmentów ścian.
- Rekuperator stanowi serce instalacji. Jednak jeśli sama instalacja zostanie wykonana wadliwie, nawet najlepszy rekuperator nie pobudzi jej do działania.
Źródło: rekuperator.pl