Do łask ponownie wracają okiennice, coraz głośniej mówi się o ich praktycznych właściwościach, nie patrzy już na nie tylko jak na element dekoracyjny. Chronią przed upałem i przed zimnem. Stanowią barierę ochroną przed spojrzeniami natrętnych sąsiadów, mogą pełnić funkcję zabezpieczenia antywłamaniowego.
Okiennice są zakorzenione w polskiej tradycji architektonicznej. Niegdyś zdobiły dworki szlacheckie, pałace oraz wiejskie chałupy. Ich kształt i zastosowana kolorystyka zawierały elementy charakterystyczne dla danego regionu. Obecnie okiennice spotkać można jeszcze na polskiej wsi, zakładane są w domkach letniskowych, sporadycznie w domach całorocznych.
Podstawowe zadanie okiennic to osłona przed nadmiernym słońcem. Zamontowane przy dużych oknach od strony wschodniej, zachodniej oraz południowej, pozwalają ochronić pomieszczenia przez nadmiernym nagrzaniem się, szczególnie praktyczne jest to latem. Ażurowe okiennice pozwolą nam z jednej strony ochronić się przed gorącem, z drugiej strony od nas zależy stopień zaciemnienia pomieszczenia. To my regulujemy ustawienie szczebelków. Dodatkowo ten rodzaj okiennic, pozwala nam wpuścić do pokoju świeże powietrze. Możemy mieć otwarte okno, powietrze przeniknie pomiędzy szczebelkami.
Okiennice stanowią ochronę przed zimnem. Wpływają na termoizolację okien, w zależności czy są drewniane czy z plastiku poprawiają ją nawet o 50 %. Chcąc zatrzymać ciepło w domu, warto rozważyć zamontowanie ocieplonych okiennic. Są one tak zmontowane, że pomiędzy dwiema warstwami materiału drewnianego lub plastikowego znajduje się warstwa wełny mineralnej bądź styropianu. Już 5cm takiej izolacji, pozwala zmniejszyć straty ciepła uciekającego przez okno o 60%. Dla naszej wygody, można zainstalować elektryczny mechanizm otwierania i zamykania okiennic. Wówczas nie musimy w tym celu wychodzić na zewnątrz, ani otwierać okna. Okiennice tłumią także dźwięki dochodzące z zewnątrz.
Okiennice mogą stanowić zabezpieczenie przed włamaniami. Można je wyposażyć w okucia antywłamaniowe. Tradycyjny i skuteczny sposób dodatkowego ich zabezpieczenia przed wyważeniem, to użycie sztaby lub mocnego pręta do ryglowania okiennic od wewnątrz.
Na rynku dostępne są przeróżne okiennice, do wybory mamy szeroki wachlarz kształtów, kolorów, materiałów, z których są wykonane. Okiennice mogą być jednoskrzydłowe oraz składające się w harmonijkę wieloskrzydłowe. Mogą być z prostą bądź zaokrąglona krawędzią górną. Powszechnie okiennice montowane są do ościeżnicy bocznej okna lub ściany. Zależne to jest od zastosowanych okuć.
Można zakupić atrapy okiennic, nie da się ich jednak zamykać, są trwale przymocowane do ściany budynku.
Okiennice mogą być wykonane z drewna, na ogół jest to drewno sosnowe, które można pomalować na dowolny kolor. Okiennice plastikowe barwione są na ogół w specjalnej masie, która ma takie właściwości, że nie bledną one na słońcu. Można kupić okiennice plastikowe imitujące drewno. Okiennice z PCV są wytrzymalsze i bardziej stabilne, na co wpływa ich większy ciężar w porównaniu z okiennicami drewnianymi.
Decydując się na montaż okiennic, należy wybrać takie zawiasy, które utrzymają cały ciężar okiennicy. Musi ona być utrzymywana cały czas w pozycji pionowej. Obecnie zawiasy są tak skonstruowane, że zabezpieczają okiennice przed ich ruchem, gdy wieje silny wiatr.