Instalacja na gaz płynny jest zgodna z normą PN-98/C-96008i może być zastosowana w budownictwie jednorodzinnym. Oprócz tego, że instalacja wewnętrzna (urządzenia) musi być dostosowana do zasilania gazem płynnym, wymagana jest instalacja zewnętrzna – zbiornik na gaz płynny oraz przyłącze gazowe, łączące zbiornik z domem oraz instalacja wewnętrzna – kocioł lub podgrzewacz gazowy, przewody rozprowadzające i grzejniki.
Zbiornik
Z punktu widzenia prawa budowlanego nie wymaga on pozwolenia na budowę (chyba, że przekroczy objętość 7000 litrów, co w budownictwie jednorodzinnym raczej się nie zdarza). Konieczne jest jednak wydanie warunków zabudowy (na podstawie mapy geodezyjnej do celów informacyjnych z zaznaczoną lokalizacją zbiornika) przez odpowiedni urząd.
Zbiornik może być naziemny lub podziemny. W obu przypadkach trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od innych obiektów budowlanych. Produkowany jest w trzech wielkościach; 2700, 4850 i 6700 litrów, przy czym najmniejszy wystarcza na pokrycie mocy do 30 kW, a największy – do 65 kW, co odpowiada powierzchni budynku odpowiednio 300-600 m2.
Zbiornik powinien mieć wydzieloną strefę ochronną o szerokości 3 m. W strefie tej nie wolno umieszczać materiałów łatwopalnych, np. składować drewno, a także kosić trawy urządzeniami mechanicznymi. Jeśli działka nie jest ogrodzona, należy wykonać osobne ogrodzenie wokół zbiornika z siatki stalowej o wysokości min. 1,8 m, z dwoma wejściami i tabliczką z napisem „INSTALACJA GAZU PŁYNNEGO OGIEŃ I PALENIE ZABRONIONE”.
Przyłącze
Wykonujemy je z rur stalowych czarnych bez szwu o średnicy ½” lub z rur miedzianych twardych. Rury stalowe łączymy przez spawanie, natomiast rury miedziane przez połączenia lutowane twardo. Rury przyłącza prowadzi się podziemnie na głębokości 0,8 m izolując je:
- pod ziemią – taśmą denso
- nad ziemią – przez podwójne malowanie farbą antykorozyjną.
Trasę rur należy oznakować taśmą w kolorze żółtym, ułożoną pod ziemią na głębokości 0,2 m.
Instalacja wewnętrzna
Powinna być wykonana po wierzchu ścian z takich samych materiałów jak przyłącze. Przewody należy prowadzić ze spadkiem 0,4%, przed każdym przyborem gazowym musi być zamontowany zawór odcinający.
Kotłownia
Ze względu na gęstość propanu większą od gęstości powietrza, kotłownia musi być posadowiona powyżej poziomu terenu. Zabrania się jednocześnie wykonywania w niej:
- progów w drzwiach
- kratek ściekowych
Wentylację kotłowni powinien stanowić otwór nawiewny o powierzchni minimum 200 cm2 umieszczony minimum 30 cm nad podłogą i otwór wywiewny o tej samej powierzchni, umieszczony pod sufitem. Dodatkowo, dla usunięcia ewentualnych przecieków gazu należy wykonać dodatkowy otwór na poziomie podłogi i wyprowadzić go na zewnątrz budynku.
źródło:
1) www.e-instalacje.pl