Zawsze można założyć drzwi zewnętrzne i zamontować na nich kratę, ale chyba od razu lepiej zastanowić się nad drzwiami antywłamaniowymi. Ich cechą zasadniczą jest atest potwierdzający tzw. odporność na włamanie klasy C (czyli najwyższej). Atesty tego rodzaju wydają Instytut Mechaniki Precyzyjnej i Centralne Laboratorium Kryminalistyki Policji. Certyfikat obejmuje drzwi wraz z zamkiem. Oznacza to, że drzwi powinny oprzeć się próbie włamania przez 1 godzinę.
Drzwi wejściowe antywłamaniowe mają specjalną konstrukcję uniemożliwiającą wyważenie czy wycięcie Szeroka gama dostępnych wykończeń drzwi antywłamaniowych, powoduje, że na pierwszy rzut oka nie różnią się one od drzwi tradycyjnych. Drzwi antywłamaniowe mają specjalnie wewnętrzne wzmocnienia stalowym ożebrowaniem.
Wysokogatunkowe blachy stalowe pokryte materiałami dekoracyjnymi tworzą bardzo mocne skrzydło. System ryglowania, to zamek centralny i zazwyczaj dwa zamki pomocnicze, zaopatrzone w opatentowane, atestowane wkładki bębenkowe.
Ogromna ilość kombinacji wzoru klucza zapewnia niepowtarzalność każdej z wyprodukowanych wkładek. Zamek centralny uruchamia kombinację rygli blokujących drzwi w kilku punktach na obwodzie skrzydła. Hartowane zabezpieczenia zamka, wkładki i szyldów uniemożliwia ich otwarcie przy pomocy dłuta, czy wiertarki.
Fachowcy zalecają, by instalować drzwi antywłamaniowe w wejściu głównym do domu, przejściu z garażu i “gospodarczym” wyjściu do ogrodu. Zamontowanie drzwi antywłamaniowych pozwala uzyskać określone zniżki przy płaceniu składek od ubezpieczeń majątkowych.
Materiały: Praktiker
Opracowanie: Redakcja