Drzwi wewnętrzne nie tylko dzielą przestrzeń mieszkania. Odpowiednio dobrane nadają wnętrzu styl podobnie jak meble
W zależności od zasobności naszego portfela możemy kupić drzwi wewnętrzne z drewna litego, klejonego lub płyt drewnopochodnych, tzw. HDF.
Możemy wybrać drzwi pełne, ozdobione witrażami, częściowo lub w pełni przeszklone.
Jak są zbudowane
Niezależnie od tego, z czego są zrobione, zawsze składają się z trzech podstawowych elementów: ościeżnicy zwanej potocznie futryną, skrzydeł i okuć (zawiasów, klamek i zamków).
W zależności od sposobu mocowania skrzydeł rozróżniamy:
Drzwi rozwieralne jedno- i dwuskrzydłowe, które mogą otwierać się w jedną stronę lub wahadłowo.
Drzwi przesuwne, które poruszają się na prowadnicach w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny ściany. Zazwyczaj montowane są w szafach wnękowych. Można nimi też oddzielić np. aneks kuchenny od salonu. Ich odmianą są drzwi harmonijkowe (przesuwne składane) zbudowane z wielu wąskich elementów połączonych zawiasami. Stosujemy je zwykle w nietypowych przejściach i w ciasnych pomieszczeniach.
Drzwi łamane (składane), których skrzydło jest podzielone na dwie, trzy lub cztery części.
Nie tylko drewniane
Tradycyjnie drzwi robione są z drewna litego lub klejonego. Kupując je, musimy jednak pamiętać, że z czasem takie drzwi mogą skrzypieć i wypaczyć się. Tych wad nie mają drzwi laminowane zrobione z drewna klejonego warstwowo i z twardej płyty pilśniowej, tzw. HDF. Ta ostatnia jest najczęściej wykorzystywana do produkcji drzwi. W Polsce używają jej cztery firmy: Polskone, Stolarka Wołomin, Terrazyt i Frezamet.
HDF wynalazł na początku XX wieku bliski współpracownik Thomasa Edisona Wiliam Mason. Opracował on technologię przetwarzania odpadów drzewnych z tartaków na materiał o wysokiej gęstości. Swój wynalazek opatentował i nazwał “hardboard” – twarda płyta. Produkowane do dziś twarde płyty Masonite charakteryzują się dużą trwałością, stabilnością i odpornością na wilgoć.
Z miarką w ręku
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, musimy dokładnie znać wymiary otworu w ścianie, a także wiedzieć, jaka jest jej grubość.
Zgodnie z prawem budowlanym drzwi wewnętrzne muszą mieć szerokość min. 90 cm. W mieszkaniach sprzed 1994 roku spotyka się otwory drzwiowe o wymiarach od 60 do 80 cm. Na szczęście drzwi o takich wymiarach wciąż są produkowane.
Drzwi do łazienki powinny mieć otwory wentylacyjne i otwierać się na zewnątrz. Z kolei drzwi do kuchni między podłogą a dolną krawędzią powinny mieć szczelinę szeroką na co najmniej 2,5 cm, która pozwala na przepływ powietrza.
Dziś możemy kupić zarówno komplety drzwi (ościeżnice, listwy maskujące i skrzydła drzwiowe), jak i same skrzydła. Wymiary standardowo produkowanych ościeżnic dopasowane są do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Producenci oferują też drewniane i drewnopochodne ościeżnice, która można dopasować do murów o różnej grubości.
Rzecz gustu
Każdy typowy wzór drzwi możemy kupić w wersji pełnej i przeszklonej.
Możemy też sami zaprojektować drzwi i zamówić je u producenta.
Współcześnie produkowane drzwi można bez przeszkód czyścić, odnawiać, malować i konserwować. Jeśli znudzą nam się stare drzwi, a nie możemy kupić nowych, możemy je okleić wielokolorowymi foliami samoprzylepnymi.
Za ile?
Kupując drzwi, zwracajmy uwagę na to, co jest wliczone w cenę. Zazwyczaj sprzedawane są same skrzydła drzwiowe z zawiasami i zamkiem (wykończone lub przeznaczone do samodzielnego wykończenia).
Drzwi wykonywane na indywidualne zamówienie (nietypowe wymiary, wzory, podziały, łuki) są zwykle dużo droższe.
Ostateczna cena zależy od materiału, z jakiego są zrobione (lite drewno jest zwykle droższe) i od tego, czy są to drzwi typowe czy robione na zamówienie. Najtańsze są gotowe drzwi z płyty HDF. Kosztują od 158 do 168 zł za skrzydło.
Drzwi są bardzo ważnym elementem wnętrza. Czasami eksponujemy je celowo, a wtedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich formę, barwę i rodzaj materiału.
Wybierając je, pamiętajmy, że muszą “pasować” przede wszystkim do koloru ścian i podłogi, a także do charakteru wnętrza. Inne drzwi będą odpowiednie do mieszkania urządzonego antykami, inne do minimalistycznych nowoczesnych wnętrz.
Nie bez znaczenia jest też ich funkcja. Od tego przede wszystkim zależy dobór materiałów. Przeszklone drzwi rozjaśnią ciemne pomieszczenia. Nie zawsze będą jednak odpowiednie na przykład do łazienki.
Tekst: dom.gazeta.pl
Opracowanie: Redakcja