Kolektory słoneczne to elementy instalacji, które pośredniczą w zamianie energii słonecznej na cieplną. Czynnikiem pośredniczącym w wymianie ciepła może być powietrze lub ciecz, co wiąże się z podziałem kolektorów na powietrzne (rzadko stosowane w związku z małą sprawnością wymiany ciepła) i cieczowe. Takie urządzenie może wspomagać ogrzewanie domu jak i wody użytkowej.
Budowa kolektora płaskiego
Zasada działania
Słońce ogrzewa umieszczony w kolektorze absorber, który pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je w ciepło. Skuteczność pochłaniania zależy od rodzaju absorbera. Zwykły, czarny absorber dużą część promieniowania odbija. Skuteczniejszy jest tzw. absorber selektywny – pochłania on 95% padającego na niego promieniowania. Od absorbera ogrzewa się czynnik grzewczy (może to być woda lub płyn niezamarzający), który przepływa przez kolektor. Ogrzany płyn kierowany jest do zasobnika, przepływa przez wężownice i oddaje ciepło wodzie użytkowej, znajdującej się w zasobniku, ochłodzony wpływa z powrotem do kolektora.
Na rynku występuje wiele odmian kolektorów słonecznych różniących się budową i zastosowaniem. Ogólnie ze względu na zasadę działania kolektory możemy podzielić na:
- skupiające
- płaskie
Z kolei podział ze względu na czynnik roboczy wyróżnia kolektory:
- cieczowe (najczęściej spotykane)
- powietrzne
Kolektory cieczowe można dalej dzielić na konstrukcje:
- płaskie (płaskopłytowe)
- rurowe próżniowe
- magazynujące
- elastyczne z tworzyw sztucznych
Z uwagi na obieg czynnika roboczego na systemy:
- pasywne (tzw. termosyfony)
- aktywne z obiegiem pompowym
Kolektory powietrzne to najczęściej:
- kolektory z absorberami płaskimi (w tym z absorberami żebrowanymi)
- z absorberami o powierzchni rozwiniętej
- z absorberami o powierzchni porowatej
- nadciśnieniowe (foliowe)
źródło:
1) www.instsani.pl