Brzeszczoty
Do cięcia rur stalowych i tworzywowych służą na ogół brzeszczoty ze stali weglowych uzębione jedno lub obustronnie. Brzeszczoty te dostępne są jako malowane lub niemalowane, pokrywane smarami technicznymi w celu zapobieżenia przed korozją. Uzębienie brzeszczotu określa się jako ilość zębów przypadających na 1 cal długości. Standardowa długość brzeszczotu do piłki ręcznej wynosi 300 mm a szerokość 25 lub 12,5mm, do piły ramowej katowej (tzw. ukośnicy), ponad 500mm . Uzębienie brzeszczotów do cięcia metalu i tworzyw wynosi zwykle 18, 22 lub 24 zęby na cal. W handlu dostępne są też brzeszczoty bi-metaliczne, produkowane ze stali o dużej zawartości kobaltu i podwyższonej wytrzymałości na zginanie i ścieranie i uzębieniu od 14 do nawet 32 zębów na cal.
Brzeszczoty ze stali węglowej
Brzeszczoty bimetaliczne
Piłki do cięcia
Piłka do cięcia metalu i tworzyw sztucznych jednoręczna o długości brzeszczotu 200 mm
Piła ukośnica o długości brzeszczotu 550 mm do cięcia drewna, tworzyw sztucznych i metalu
Piły szablaste
Są uniwersalnym narzędziem do szybkiego cięcia przedmiotów ze stali, drewna, tworzyw sztucznych i metali kolorowych, a nawet materiałów ceramicznych (cegieł, bloczków). Produkowane sa jako elektryczne z zasilaniem przewodowym lub akumulatorowym oraz jako pneumatyczne. Te ostatnie posiadają silnik na sprężone powietrze. Piła pozwala na bardzo nietypowe cięcia, niemożliwe do wykonania przez inne narzędzia, ale wymaga przestrzegania przy tym szeregu reguł. Poniżej przedstawiam kilka z nich:
- posuw piły powinien być dostosowany do rodzaju ciętego materiału, metale (w tym rury) powinniśmy ciąć przede wszystkim ruchem posuwisto-zwrotnym, nie należy wykorzystywać do tego celu ruchu orbitalnego (po elipsie), ten ostatni typ ruchu przeznaczony jest do cięcia materiałów miękkich, np. drewna, PVC
- uzębienie brzeszczota powinno być przystosowane do rodzaju ciętego materiału, przy cięciu stali profilowej i blach powinniśmy stosować zasadę, że im cieńsza blacha tym drobniej uzębiony brzeszczot
- cięcie płaszczyznowe możliwe jest tylko przy wykorzystaniu imadła prowadzącego (Fot.), w praktyce imadła takie należy stosować zawsze przy cięciu rur.
- cięcia nietypowe, np. przy samej ścianie (Fot.) wymagające wygięcia brzeszczota powinniśmy realizować tylko przy użyciu brzeszczotów bimetalicznych.
Budowa piły szablastej. Ozn. A-włącznik/wyłącznik, B- lampka power-on, C-pokrętło do regulacji prędk. D-przełącznik ruchu orbitalnego, E-Zacisk ostrza, F- Regulowana podpórka, G- zasobnik brzeszczotów, H- Rękojeść, J- uchwyt, K- otwory wentylacyjne, L- śruby regulacyjne, M- śruba do mocowania ostrza
Obcinarki do rur tworzywowych
Rury tworzywowe małych średnic tnie się głównie nożycami o ruchu zapadkowym lub gilotynowym. Większe średnice można ciąć obcinakami do rur tworzywowych z jednym lub kilkoma kółkami tnącymi. Duże średnice rur, na przewodach tranzytowych i sieciach z rur tworzywowych o znaczniej grubości ścianki tnie się gilotynami.
Obcinarki do rur miedzianych
Obcinarki do rur stalowych
Pozwalają na precyzyjne, płaszczyznowe ucięcie rury, dokładnie na żądany wymiar. Nadaje się jednak głównie do cięcia rur łatwo dostępnych, najczęściej bezpośrednio zamocowanych w imadle. Obcinaki do rur stalowych powinny mieć solidny korpus i wysokiej jakości kółka (noże) tnące. Zamocowanie noży musi być jednocześnie pewne (bez zbędnych luzów) i proste do wymiany. Decydując się na konkretny model sprawdźmy, czy producent oferuje serwis noży i ile pojedynczy nóż kosztuje. Do cięcia rur mniejszych średnic, do 2”, najlepiej jest stosować obcinaki jednonożowe, przy większych średnicach korzystniejsze są obcinaki z dwoma lub czterema nożami tnącymi, jak też obcinaki przegubowe. Te ostatnie nadają się do cięcia w wąskich przestrzeniach, przy ograniczonym dostępie do rury (np. wykopy).