Odwodnienia punktowe stosowane są do usuwania wody z powierzchni o małym nachyleniu, lub zamkniętej przestrzeni. Głównym elementem odwodnienia jest wpust i studzienka, która umieszczona jest w specjalnie wykonanym zagłębieniu terenu, połączona z instalacją kanalizacyjną. Elementy systemu produkuje się w wersjach sklasyfikowanych wg normy DIN-19599 od H do M, przystosowanych do różnych obciążeń.
- Klasa H1,5 dotyczy nieużytkowanych powierzchni dachów
- Klasa K3 (o dopuszczalnym obciążeniu do 2 kN) obejmuje powierzchnie, na których nie odbywa się ruch kołowy (np. toalety, wewnętrzne baseny, patia, balkony, piwnice)
- Klasa L15 (o dopuszczalnym obciążeniu do 10 kN) jest przeznaczona do montażu w pomieszczeniach używanych do celów komercyjnych o niskim natężeniu ruchu kołowego, z wyłączeniem ruchu wózków widłowych
- Klasa M125 (o dopuszczalnym obciążeniu do 85 kN) dotyczy pomieszczeń, w których odbywa się ruch kołowy (np. warsztaty, hale przemysłowe, magazyny, garaże).
- Wpusty uliczne posiadają klasy obciążenia od A do F zgodnie z nomenklaturą stosowana w odniesieniu do odwodnień liniowych i włazów studziennych
Wpust podrynnowy
Stosowane są dla pionów deszczowych odprowadzających ścieki bezpośrednio do podziemnej kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Z reguły wyposażane są w klapy zwrotne zapobiegające przedostawaniu się zapachów z kanalizacji i migracji szczurów, eliminując tym potrzebę stosowania syfonu . Mogą być z odpływem pionowym lub poziomym, jak też z przyłączami przegubowymi, do ustawienia na placu budowy
Wpust podwórzowy
Mają zastosowanie do odwadniania wewnętrznych, zagłębionych części podwórzy i placów w zabudowie zwartej. W przypadku domków jednorodzinnych służą do usuwania ścieków deszczowych spływających po terenie utwardzonym, często usuwają też ścieki z pionów deszczowych wyprowadzonych nad poziom terenu.
Wpust uliczny
Stosowane są w zagłębieniach części krawężnikowej i służą do odwadniania ulic i chodników. Mają podobną budowę do wpustów podwórzowych, podstawowe różnice pojawiają się dopiero w części nadziemnej. Nasada, z uwagi na duże obciążenia wykonana jest tutaj z żeliwa (coraz częściej jest to żeliwo sferoidalne)
źródło:
1) www.instsani.pl
2) www.aspph.budoskop.pl
3) www.kessel.pl