Aby przyłączyć budynek do sieci energetycznej najpierw należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (można od razu wystąpić o warunki zabudowy dla domu wraz z przyłączeniami). Wniosek o decyzję powinien zawierać dwie kopie mapy z zaznaczonymi granicami działki oraz z narysowanym przebiegiem przyłącza. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji (wydaje ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta) należy udać się do lokalnego zakładu energetycznego w celu uzyskania warunków technicznych przyłączenia do sieci. Wraz z decyzją od zakładu energetycznego inwestor otrzymuje projekt umowy o przyłączenie, która musi być podpisana przed wykonaniem prac budowlanych.
Po otrzymaniu warunków technicznych należy zlecić uprawnionemu projektantowi wykonanie projektu przyłącza. Gotowy projekt powinien być zaakceptowany w Zespole Uzgadniania Dokumentacji działających w starostwie powiatowym. Zaakceptowany projekt w trzech egzemplarzach dołączany jest do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę przyłącza. Do wniosku załącza się również dokument potwierdzający prawo własności do działki oraz decyzję o warunkach zabudowy. Wniosek taki najlepiej składać równocześnie z wnioskiem o pozowanie na budowę samego domu.
Budowę przyłącza można rozpocząć dopiero w momencie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz po podpisaniu umowy o przyłączenie. Można jednocześnie podpisać z zakładem energetycznym umowę na stałą dostawę energii elektrycznej. Po wykonaniu przyłącza instalację musi przyjąć (zaakceptować) przedstawiciel zakładu energetycznego. Po odbiorze robót przyłączeniowych warto również poinformować o tym fakcie właściwy organ wydający decyzję o budowę przyłącza.