Straty ciepła spowodowane brakiem odpowiedniego ocieplenia ścian fundamentowych w budynkach mieszkalnych mogą przysporzyć wielu problemów ich lokatorom, dlatego już w fazie budowy warto się zastanowić nad skuteczną izolacją cieplną fundamentalnych części budynków.
Przepisy prawne nie zawierają określonych wymagań dotyczących izolacji cieplnej ścian fundamentowych w budynkach niepodpiwniczonych. Istnieje zapis wprowadzający obowiązek ocieplenia całej podłogi na gruncie. Przepis ten zastępuje wcześniejszy, który nakazywał albo zaizolowanie ścian fundamentowych do głębokości 1 m poniżej poziomu terenu, albo 1-metrowego pasa podłogi na gruncie wzdłuż ścian zewnętrznych.
Dla każdego właściciela domu ważna jest jego izolacyjność, dlatego mimo np. wskazanych 6 cm materiału izolacyjnego układa on na podłodze dla poczucia pełnego komfortu 10 cm. W domu, w którym będzie się korzystać z ogrzewania podłogowego, można pokusić się nawet o 15 cm izolacji. Obok podłogi dla pewności izoluje się również ściany fundamentowe, przez które ucieka duża część ciepła gromadzonego w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że ściany fundamentowe narażone są na działanie bardzo niskich temperatur gruntu (dużo poniżej 0°C), zatem warto zadbać o ich odpowiednią grubość i izolacyjność. Dodatkowym ważnym czynnikiem jest wysokość cokołu, czyli ta część ścian fundamentowych, która znajduje się ponad poziomem terenu i od zewnątrz styka się z powietrzem, a od wewnątrz – z podsypką podłogową. Im wyższy cokół, tym mniej ciepła przenika do gruntu, bo grubsza warstwa podsypki piaskowej oddziela podłogę od ziemi.
W budynkach, w których podłoga znajduje się ponad poziomem podłoża (około 50-70 cm) nie ma potrzeby izolowania ścian fundamentowych pod poziomem gruntu– w tej sytuacji wystarczy tylko zaizolować cokół. W budynkach położonych niżej wymagane jest już ocieplenie ścian fundamentowych ok. 1 m pod poziomem gruntu.
Konstrukcja ścian fundamentowych uzależniona jest od grubości ścian kondygnacji nadziemnej. Ściany fundamentowe mogą być jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Warstwa konstrukcyjna najczęściej jest wykonywana z betonu monolitycznego (czyli układanego w deskowaniu na budowie) lub murowana: z bloczków betonowych, a czasem także silikatowych lub keramzytobetonowych. Przy ustalaniu grubości ścian fundamentowych należy wziąć pod uwagę sposób wykończenia cokołu – jeśli ma on być wykończony cegłami klinkierowymi, ściana fundamentowa powinna być stosunkowo szersza, aby cokół mógł się na niej oprzeć – w przeciwnym razie konieczne będzie wykonanie poniżej poziomu gruntu żelbetowego wspornika, aby utworzyć podporę dla cokołu.
Materiał termoizolacyjny umieszcza się w ścianach:
- jednowarstwowych – po ich wewnętrznej lub zewnętrznej stronie;
- dwuwarstwowych – na zewnątrz;
- trójwarstwowych – pomiędzy warstwą konstrukcyjną a osłonową wykonaną na przykład z bloczków betonowych.
Opracowanie: Redakcja