Grzejniki płytowe stalowe produkowane są ze stali wysokojakościowej zimnowalcowanej o grubości 1.25 mm. Odpowiednio wykonane wytłoczki automatycznie spawa się i wstępnie zabezpiecza powierzchniowo przed ostatecznym pokryciem farbami. Malowanie grzejników płytowych wykonywane jest podobnie jak malowanie części karoserii samochodowych metodą KFT czyli kataforezy.
Budowa
Podział grzejników płytowych
Grzejniki płytowe stalowe produkowane są w odmianach różniących się:
- ukształtowaniem płyt (np. gładkie, tłoczone)
- sposobem łączenia z instalacją, np. grzejniki łączone z boku, od spodu, od spodu i z boku (typ uniwersalny) łączone w środku
- ilością płyt i listew grzejnych
Grzejniki łączone z boku posiadają cztery otwory przyłączeniowe (dwa u góry i dwa u dołu) i mają oznaczenia “C” lub “K”, oraz dodatkowe oznaczenia cyfrowe dotyczące ilości płyt i listew grzejnych, przy czym oznaczenie C21 dotyczy grzejnika który ma dwie płyty grzejne i jedną listwę grzejną.
Grzejniki łączone od spodu oznaczane są “V” lub “P” i mają 4 otwory przyłączeniowe dwa u góry z boku i dwa od spodu. Grzejniki uniwersalne mają 6 otworów (4 z boku i dwa od spodu) i mogą być podłączone do instalacji zarówno od strony podłogi jak i w sposób tradycyjny. (zob. zasady montażu).
Grzejniki gładkie mają nazwy zależne od producenta, np. Plan, Piano, itp. posiadają płytę przednią gładka, bez tłoczenia co zapewnia estetyczny wygląd i ułatwia czyszczenie grzejnika. W szpitalach stosowane są tez grzejniki płytowe higieniczne bez wierzchniej kratki, z większymi odstępami miedzy płytami grzewczymi ułatwiającymi mycie grzejnika.
Grzejnik płytowy higieniczny
Grzejnik płytowy gładki
Typy grzejników standardowych
Przeznaczenie grzejników płytowych
- Przeznaczone są do instalacji, w których obieg wody wymuszony jest przez pompę. Można stosować je również w małych instalacjach grawitacyjnych, ale pod warunkiem, że zainstalujemy w nich tylko grzejniki płytowe.
- Instalacje centralnego ogrzewania wyposażone w grzejniki płytowe mogą być wykonane ze stali, miedzi lub tworzywa sztucznego. Należy jednak pamiętać, że instalacje z sieciowanego polietylenu oraz z polibutylenu muszą mieć barierę antydyfuzyjną, która w znacznym stopniu ogranicza przenikanie tlenu z powietrza do wody instalacyjnej. Instalacje miedziane powinny być wykonane jako zamknięte, a jeśli są otwarte i wyposażone w grzejniki stalowe płytowe, wymagają stosowania inhibitorów korozji.
- Źródłem ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami płytowymi może być kocioł gazowy, olejowy, elektryczny, na paliwo stałe lub wymiennikowy węzeł cieplny.
- Nie wolno natomiast stosować grzejników płytowych w instalacjach zasilanych bezpośrednio z wysokotemperaturowej sieci cieplnej, na przykład przez węzły hydroelewatorowe lub zmieszania pompowego.
Sposoby podłączenia grzejnika płytowego do instalacji grzewczej
Grzejnik stalowy od środka kiedyś a dziś
źródło:
1) www.muratordom.pl
2) www.instalreporter.pl