W dzisiejszych czasach jednym z głównych problemów ludzkości jest zanieczyszczenie i degradacja środowiska naturalnego. Negatywny wpływ tego zjawiska na człowieka jest odczuwalny zazwyczaj w wielu sytuacjach. Problem najbardziej bezpośrednio dotyka mieszkańców dużych miast, którzy oprócz braku dostępu do czystej wody i powietrza, posiadają zbyt mało otwartej przestrzeni i zieleni. Taka sytuacja wzmaga stres i powoduje widoczne obniżenie komfortu życia.
Wprowadzanie zieleni na terenach zamieszkałych lub użytkowanych przez ludzi jest ważnym elementem, coraz częściej uwzględnianym w planowaniu przestrzennym. Tereny zieleni zwiększają bioróżnorodność, często ubogich, ekosystemów osłabionych działalnością człowieka.
Dom jest miejscem, w którym przeciętny człowiek spędza większość swojego czasu. Niezależnie od lokalizacji, jakość i forma naszego najbliższego otoczenia w zasadniczy sposób wpływa na zdrowie i samopoczucie. Posiadacz działki budowlanej powinien w równym stopniu zatroszczyć się o projekt domu jak i ogrodu, który zapewnia prywatny skrawek zieleni i stanowi powierzchnie biologicznie czynną. W przypadku budynku mieszkalnego, aranżacja jego otoczenia daje nam możliwość “przedłużenia” domu w postaci ogrodu co w znacznym stopniu urozmaica i wzbogaca nasze otoczenie oraz stwarza dobre warunki dla wypoczynku i rekreacji. Zarówno dom jak i ogród powinny być miejscami dającymi człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, komfortu i harmonii.
Decydując się na założenie ogrodu przydomowego należy dokładnie przeanalizować własne potrzeby i upodobania aby zieleń, która pojawi się w ogrodzie była przyjazna, estetyczna i funkcjonalna. Dotyczy to zarówno projektowania formy ogrodu jak i doboru gatunków. Wybierając rośliny do ogrodu powinniśmy pamiętać o tym iż każdy gatunek ma określone wymagania siedliskowe. W naszej szerokości geograficznej częstą przeszkodą w stosowaniu obcych lub egzotycznych gatunków jest klimat. Rośliny z poza naszej strefy klimatycznej często nie są w stanie przeżyć zimy bez sztucznego docieplenia i pomocy człowieka. Stanowi to utrudnienie i wymaga od właścicieli ogrodu dodatkowego nakładu pracy. Poza strefą klimatyczną ważny jest również naturalny typ siedliska danego gatunku, czyli cechy otoczenia w jakim roślina żyje w stanie naturalnym, takie jak: warunki glebowe, nasłonecznienie, wiatr. Ogród stworzony w oparciu o tą wiedzę będzie się dobrze rozwijał i funkcjonował, rośliny będą osiągały swój maksymalny wzrost.
Kolejnym, ważnym elementem jest wybranie formy ogrodu. Możliwości są bardzo duże i nie koniecznie wiążą się z dużym nakładem środków. Aby znaleźć odpowiednią formę możemy sięgnąć do zagadnień architektury krajobrazu i sztuki ogrodowej. Dziedziny te, oferują bardzo szerokie spektrum profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań a korzystanie z nich zapewni wysoką jakość i długie użytkowanie.